منوی سایت

فاصله صدرا تا شیراز

بازدیدها: 23311

فاصله صدرا تا شیراز

در این مطلب میخواهیم بدانیم فاصله صدرا تا شیراز چند کیلومتر است و در ادامه بیشتر با شهر صدرا آشنا میشویم. برای آشنایی بیشتر با شهر جدید صدرا با مقاله ی فاصله صدرا تا شیراز  همراه باشید.

شهر جدید صدرا

فاصله ی شهر جدید صدرا تا شیراز

 

صدرا یکی از شهرهای جدید ایران در استان فارس است که در شمال غربی شیراز قرار دارد. شهر صدرا در 15 كيلومتري شمال غرب شيراز كه بيش از 300 متر مرتفع تر از شيراز است واقع گشته. صدرا با آب و هواي معتدل كوهستاني محيطي دلچسب شرايط اقليمي دلپذيري را براي شهروندان خويش فراهم آورده است.

تفاوت آب هوای صدرا و شیراز را می‌توان در بارش برف ۱۶ دی ۱۳۹۲ بهتر شناخت به صورتی که در مرکز شهر ارتفاع برف به ۱۶ سانتی‌متر و در شهر صدرا به ۵۲ سانتی‌ متر رسید و برای ۴۸ ساعت آب و برق این شهر را قطع کرد . مردم این شهر در آن روز برای ساعاتی هیچ گونه راه ارتباطی با شهر شیراز نداشتند . این شهر که در ابتدا از شهرک‌ های تازه شیراز بوده در سال‌های اخیر به دلیل رشد و توسعه زیاد از نظر تقسیمات کشوری، شهری مجزا از شیراز شده‌ است.

مطالعات و طراحی شهر جدید صدرا در ابتدای سال ۱۳۶۸ آغاز گردید. این مطالعات بر پایه موقعیت مکانی شهر شیراز و شهر های اقماری آن و همچنین دورنمای توسعه این مناطق استوار گردید. با توجه به هویت پیش‌بینی شده برای شهر جدید صدرا با عملکردی فرهنگی – علمی و تحقیقاتی، طراحی نواحی مختلف آن بر این پایه استوار گردیده‌ است.

فاز یک صدرا شیراز

این فاز در واقع اولین بخش این شهر می‌باشد که از سال ۱۳۷۱ شروع به ساخت و ساز شده و عمده جمعیت کنونی این شهر در این فاز ساکن می‌باشند. این فاز در بیشتر قسمت‌هایش دارای اراضی اوقافی می‌باشد و به دلیل عبور ریل قطار در مجاورت بلوار حافظ و شهرسازی پرتراکم و ارتفاع و فاصله زیاد در محله کوهسار و همچنین تراکم جمعیتی بسیار بالا در بلوار فردوسی تمایل بسیار زیادی وجود دارد.

فاز دو صدرا شیراز

طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ توسط تعاونی مسکن مخابرات. علوم پزشکی. دانشگاه. زمزم. نیروی انتظامی. ارتش. زمین شهری و… به متقاضیان واگذار شد.

باغشهر صدرا شیراز

این منطقه در صدرا از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این شهر می‌باشد که جلوه خاصی به زیبایی و طراوت به هوای این شهر داده‌است. باغشهر در واقع نوعی مسکن ویژه در مطالعات جامع و تفصیلی شهر صدرا تلقی می‌گردد که واحدهای مسکونی با سطح اشغال ۱۰ درصد و تراکم ۱۵ درصد در قطعات حداقل ۱۰۰۰ مترمربعی که با معماری خاص خود طراحی و اجرا می‌شوند. باغشهرها در واقع نوعی سند هویتی شهر صدرا محسوب می‌گردند و در حال حاضر تعدادی بیش از ۲۰۰۰ قطعه باغشهر به مساحت کل ۳۰۰ هکتار آماده‌سازی شده‌است.

در مرکز باغشهرهای صدرانیزیک مرکز خرید بزرگ قرار دارد. بهترین نقطه باغشهرهای دارای مجوز، منطقه‌ای به نام بوستان اهل بیت و گلبهار می‌باشد و احداث باغ زیتون و پروژه قصر سبز از دیگر برنامه‌های پیش روی باغشهر صدرا می‌باشد. این منطقه در چند سال گذشته بیشترین جذب سرمایه جهت ساخت ویلا و عمارت‌های اعیانی جهت اقامت سرمایه داران و مشایخ عرب را به خود اختصاص داده‌است.

شهر سلامت صدرا

از بارزترین مؤلفه‌های شهر صدرا ساخت شهر سلامت در این شهر می‌باشد که مهم‌ترین آیتم آن

 • بیمارستان پیوند اعضا ابو علی سینا می‌باشد که برای نخستین بار در خاور میانه می‌باشد.

مرکز بزرگ پژوهشی درمانی بیمارستان پیوند اعضا ابوعلی سینا با مساحت ۲۶ هکتار، بخش همودیالیز با زیر بنای ۶۰۰۰ متر مربع با ۸۰ تخت در سه شیفت روزانه

 • بیمارستان سوانح سوختگی با وسعت ۶هکتار
 • بیمارستان اعصاب و روان با وسعت ۴ هکتار
 • بیمارستان قلب خاتم النبیاوسعت ۳ هکتار
 • مرکز پشتیبانی اورژانس هوایی وسعت ۴ هکتار

شهر تفریحی صدرا

 • مجتمع فرهنگی -ورزشی- تفریحی تپه کاج صدرا

ساحت ۴ هکتار وزیر بنای یک هکتار شامل: پیست کارتینگ، دوچرخه سواری، اسکیت، مینی گلف، سالن اسکواچ، سالن چند منظوره…

 • پارک نجوم

این پارک واقع در سایت فرهنگی شهر صدرا -شامل مسجد، رصدخانه، و فرهنگسرا در مساحتی بالغ بر ۱۰۰۰۰۰ وبا کارکرد فرهنگی-علمی- تفریحی

 • مجتمع تفریحی- اقامتی پارک ابی

مساحت ۱۳ هکتار واقع در شمال جاده ورودی صدرا مقابل اراضی تنگ جلاب

 • پارک بزرگ اندیشه

در سایتی به مساحت ۲۵۰۰۰۰ متر مربع و دریاچه‌ای به مساحت ۵۰۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

 • مرکز آموزش گشت گلخانه‌ای

با هدف ایجاد اولین مرکز کار آموزی فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی کشور مجتمع یادشده توسط بخش خصوصی در منتهی‌الیه ارتفاعات شمالی فاز یک شهر جدید صدرا به مساحت ۲۲۰۰۰ متر مربع احداث گردیده‌است.

 • دهکده تفریحی-فرهنگی-اقامتی مانوش: کوه محل تولد مانوش.
 • مجتمع فرهنگی توریستی داوس.
 • مجتمع تفریحی ورزشی کوهگشت: سرزمین سبز.
 • مجتمع فرهنگی بانوان
در مورد این پست نظر بدهید
[Total: 6 Average: 4]

دسامبر 24, 2019
دسته بندی :
1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته‌های تازه
ثبت و تبلیغات رایگان کسب و کار شما!
پارچه نویسی در شیراز x بخوانید...