منوی سایت

گفتار درمانی

بازدیدها: 15

 گفتار درمانی

گفتار درمانی چیست؟ گفتار درمانی بزرگسالان چیست؟ گفتار درمانی کودکان چگونه انجام می شود؟ آیا گفتار درمانی آنلاین وجود دارد ؟ پکیج گفتار درمانی شامل چه مراحلی می شود؟ چه زمانی باید به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کرد؟ عمکلرد رشته گفتار درمانی در چه حیطه­ای است؟ تمام این سوالات و هرآنچه از گفتار درمانی بخواهید را اینجا پیدا خواهید کرد .

در این مقاله قصد داریم به بررسی حیطه فعالیت و نوع عملکرد رشته گفتار درمانی یا به عبارتی آسیب شناسی گفتار و زبان بپردازیم.


گفتار درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

زمانی که کلمه ی گفتار درمانی بر زبان می آید ممکن است تصورات متفاوتی در ذهن شکل بگیرد که گاهی درست و گاهی نادرست است. عده ای به افراد دارای لکنت زبان می اندیشند و عده ای شاید به افراد با مشکلات روحی می اندیشند که فرد گفتار درمانگر از طریق گفتار، روح و روانشان را تسکین می بخشد.

باید بگویم آنچه به واقعیت ماجرا شبیه است تصورات گروه اول است نه دوم! اما درمان لکنت زبان بخش کوچکی از حیطه ی فعالیت رشته ی گفتار درمانی به حساب می آید. این رشته یکی از شاخه های توانبخشی است که دامنه ی فعالیت وسیعی را در این زمینه گسترانده است و نقشی حیاتی و کارگشا ایفا می گند.

در ادامه با حیطه ی فعالیت و نوع عملکرد رشته ی گفتار درمانی بیشتر آشنا می شویم.

 

گفتار درمانی یکی از شاخه های توانبخشی است


 گفتار درمانی چیست؟

پر واضح است زبان و گفتار یکی از مهمترین مهارت های انسان برای برقراری روابط اجتماعی به حساب می آید از این رو هر نوع اختلال کوچک یا بزرگ در آن ها می تواند بسیار مشکل ساز باشد و به روابط اجتماعی و انسانی آسیب جدی وارد کند.

اگر ذهنتان درگیر این است که گفتار درمانی چیست؟ باید بگوییم گفتار درمانی یا به عبارتی آسیب شناسی گفتار و زبان به بررسی آسیب ها و اختلالات زبان و گفتار می پردازد و هدف آن، یاری کردن فرد توانخواه جهت رسیدن به بالاترین درجه‌ی توانایی و استفاده از نهایت مهارت‌های وجودی‌اش برای بهبود زندگی فردی و اجتماعی می‌باشد.

برای درک عمیق تر گفتار درمانی و پاسخ به اینکه گفتار درمانی چیست؟ دراین قسمت به تفاوت میان زبان و گفتار اشاره می کنیم:

 • زبان: پیش از آن که دهان ما برای سخن گفتن گشوده شود مغز ما پیش زمینه‌اش را انجام داده و فعالیت‌هایی مانند انتخاب موضوع صحبت، نوع کلمات و یا جمله بندی را از قبل سر و سامان داده است. این فرآیند ذهنی پیش از آنکه به حالت گفتار درآید زبان نامیده می‌شود.
 • گفتار: حال مغز وظیفه اش را به درستی انجام داده و فرآیند ذهنی تولیدی اش را برای ادا شدن به عضلات زبان و حنجره واگذار می‌کند. به عمل تکلم و ادای کلمات که به کمک عضلات حنجره، زبان و لب اتفاق می افتد و صوت و آوا به همراه دارد گفتار گفته می‌شود.

 

گفتار درمانی به بررسی اختلالات زبان و گفتار می پردازد.


 

دامنه ی فعالیت گفتار درمانی‌

دامنه‌ی فعالیت گفتار درمانی بسیار گسترده است و همان طور که پیش‌تر اشاره شد این رشته به درمان اختلالات گفتار، زبان و بلع می پردازد. ( به مشکل در انتقال مواد غذایی و آشامیدنی از دهان به معده بلع گفته می شود.)

در این قسمت به اختلالاتی اشاره می کنیم که از طریق گفتار درمانی قابل بهبودی یا درمان هستند:

 • لکنت زبان
 • بلع
 • کم توانی ذهنی
 • اوتیسم
 • بیش فعالی
 • شکاف کام و لب
 • گفتار فلجی
 • آسیب شنوایی
 • اختلالات یادگیری
 • اختلالات صوت ( صدا)
 • اختلالات تلفظی
 • آفازی( زبان پریشی): آفازی یکی از اختلالات زبان است که در اثر آسیب مغزی رخ می دهد و دارای علائمی مانند ناتوانی در درک زبان، ناتوانی در تلفظ و ادای درست کلمات، ناتوانی در خواندن و نوشتن و مواردی از این قبیل است.

مواردی که نام برده شده در حیطه ی فعالیت گفتار درمانی گنجانده می شوند، لازم به ذکر است رسیدن به نتیجه ی دلخواه و مطلوب در این زمینه نیازمند صبر و حوصله و تداوم در درمان است و فرد توانخواه بسته به نوع اختلال خویش لازم است صبوری به خرج دهد تا به نتیجه ی مورد نظر دست یابد.


چه افرادی به گفتار درمانی احتیاج دارند؟

برای مراجعه به گفتار درمانگر محدودیت سنی وجود ندارد و هر فردی در هر سن و شرایطی که دچار اختلالات زبانی و گفتاری است و در برقراری روابط اجتماعی از طریق گفتار ضعف دارد لازم است برای بهبودی و درمان به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کند.

افراد با شرایط زیر لازم است برای بهبودی و درمان به کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنند:

 • افراد دارای لکنت زبان و عدم توانایی در تلفظ صحیح کلمات
 • افراد مبتلا به کم توانی ذهنی
 • افراد اوتیسم
 • افراد دچار مشکل در خواندن و نوشتن و ریاضیات
 • افراد مبتلا به سرطان حنجره یا سرطان زبان
 • افرادی که به سبب مشکلات تنفسی دچار اختلال در گفتار شده‌اند.
 • کودکانی که با تاخیر زبان باز می کنند
 • افراد مبتلا به کم توانی در ادراک کلمات
 • بیماران مبتلا به پارکینسون یا MS
 • بیمارانی که پس از سکته ی مغزی یا ضربه مغزی دچار اختلال در ادای کلمات و گفتار می‌شوند.

موارد فوق نمونه ای از بیماران و افرادی است که برای پیشرفت در وضعیت شان لازم است به یک کلینیک گفتار درمانی مراجعه کنند و با حوصله شاهد بهبودی در وضعیت شان باشند.

 

بیمارانی که پس از سکته مغزی دچار اختلالات گفتاری می شوند می توانند به گفتار درمان مراجع کنند


مراجعه به مراکز گفتار درمانی؛ هر چه زودتر بهتر

با وجود اینکه درمان اختلالات زبانی و گفتاری در هر سن و شرایطی امکان پذیر است اما بهتر و موثر تر بودن درمان در سنین کودکی امری انکار ناپذیر است و گفتار درمانی کودکان در سنین کم بهتر انجام خواهد شد و لازم است والدین به این امر مهم توجه کنند و در اسرع وقت کودکان دچار اختلالات گفتاری را به یک کلینیک گفتار درمانی معرفی کنند .


گفتار درمانی کودکان

از آن جایی که دوران کودکی دورانی بسیار حساس است در صورت عدم توجه به مشکلاتی که در این دوره ی خاص پدید می آید، این مشکلات رفته رفته ریشه های عمیق تری در وجود فرد می دواند و طبیعتا از پا در آوردن ریشه ای قوی و محکم بسیار دشوار تر از ریشه ای سست و ضعیف است. لذا به والدین گرامی توصیه می شود برای تسریع در روند بهبودی و دریافت نتیجه ای دلخواه و مطلوب در هر زمانی متوجه اختلال در زبان، گفتار یا بلع کودک دلبندشان شدند در اسرع وقت به یک کلینیک گفتار درمانی معتبر و افراد متخصص مراجعه کرده و شاهد نابودی این اختلال و شادابی و سلامتی روزافزون فرزندانشان باشند.

گاهی در اثر بی توجهی و غفلت بزرگتر ها یک کودک سالهای زیادی را با این اختلال سپری می کند و طی این سال ها ممکن است دچار آسیب های روحی و روانی گردد. لذا با یک توصیه ی کلی به سخن پایان می دهم برای مراجعه به یک کلینیک گفتار درمانی هیچ وقت دیر نخواهد بود اما هرچه زودتر اقدام شود نتیجه ای قوی تر و اثری دلپذیرتر به دنبال خواهد داشت.

 

مراجعه به گفتار درمانگر؛ هرچه زودتر بهتر

 


گفتار درمانی آنلاین

در گفتاردرمانی آنلاین برخلاف گفتاردرمانی حضوری نقش مستقیم درمانگر بسیار کم است و نقش خانواده پررنگ تر است.درنتیجه برای کودکانی که با والدین خود بهتر ارتباط برقرار می کنند و در جلسات درمانی حضوری بسیار سخت ارتباط برقرار می کنند گزینه مفیدی است

البته یکی از چالش‌های جلسات گفتاردرمانی آنلاین، نحوه اجرای تمرینات توسط درمانگر است و از این روش برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان، می‌توان استفاده کرد. تحقیقات متعددی نشان داده اند که تاثیر درمان‌های از راه دور، مشابه درمان‌های حضوری است. البته در مواردی ممکن است گفتار درمانی از راه دور، برای شما تاثیر گذار نباشد. به همین دلیل قبل از شروع جلسات نیاز است با آسیب شناس گفتار و زبان( گفتار درمانگر) مشورت کنید.

 

 

 

در مورد این پست نظر بدهید
[Total: 0 Average: 0]

آگوست 9, 2020
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت و تبلیغات رایگان کسب و کار شما!
خالبرداری در شیراز x بخوانید...