منوی سایت

طب سوزنی

بازدیدها: 25

طب سوزنی

اگر به دنبال طب سوزنی هستید حتما ذهنتان درگیر سوالاتی از قبیل پیدا کردن یک کلینیک طب سوزنی خوب را چطور پیدا کنم و برای طب سوزنی کجا برم؟ هزینه طب سوزنی چقدر می شود؟ فواید طب سوزنی چیست؟ مراقبت بعد از طب سوزنی چه اقداماتی است؟ خواهد بود. خواننده این مقاله باشید تا دیگر سوالی در مورد طب سوزنی در ذهنتان نماند.


آشنایی با طب سوزنی

طب سوزنی یا به عبارتی دیگر سوزن درمانی، یک نوع روش درمان است که از گذشته‌های دور، رایج بوده و تسکین دهنده‌ی دردها و علاج بیماری‌ها‌ی بیشماری بوده است.

طب سوزنی در اصل از کشور چین سرچشمه میگیرد و از مهمترین زیرشاخه های طب سنتی این کشور قلمداد می شود.

ابزار درمان در طب سوزنی، سوزن های بسیار ظریف و بلندی هستند که با فرو رفتن در قسمت های حساس بدن که گذرگاه انرژی نامیده می شوند، موانع سد شده در مسیر انرژی حیات را از بین می برند و گذرگاه های مسدود شده را باز می کنند. به این ترتیب، انرژی حیات باردیگر در سراسر بدن جریان می یابد و حس شادابی و سلامتی را به ارمغان می آورد.

 

طب سوزنی زیر شاخه طب سنتی چین است

طب سوزنی زیر شاخه طب سنتی چین است


طب سوزنی برای چه درد هایی اثر بخش است؟

در گذشته میان پزشکان و درمانگران، بر سر اثربخشی و توانمندی روش درمان طب سوزنی اختلاف نظر زیادی وجود داشت، اما به مرور زمان با انجام تحقیقات و آزمایش های بالینی،  قدرت طب سوزنی در تسکین درد ها و علاج بیماری های مختلف، به اثبات رسید و می توان گفت این میزان اثر بخشی به حدی رسیده که در حال سبقت از دارونما است.

در این قسمت میزان توانمندی و اثر بخشی طب سوزنی در مقابل بعضی از دردها و بیماری‌های جسمی و روحی را بازگو می‌کنیم:

فواید طب سوزنی

 • درمان کمردرد: نتایج حاصل از یک مطالعات گسترده نشان میدهد درمان کمر درد از طریق سوزن درمانی اگر بیش از 3 ماه طول بکشد می تواند موثرتر از درمان های دیگر عمل کند.
 • درمان سردرد: طب سوزنی در درمان سردرد ها مخصوصا نوع migraine و tensionمی تواند موثر عمل کند، بررسی محققان نشان می دهد طب سوزنی روشی غیر دارویی و موثر برای درمان سردرد های مزمن به شمار می رود.
 • درمان زانو درد: تحقیقات نشان می دهد سوزن درمانی در درمان زانو درد می تواند مفید عمل کند.

 

طب سوزنی برای تسکین زانو درد اثربخش است

 • درمان بی خوابی: استفاده از طب سوزنی در کنار درمان های دیگر مثل  مصرف قرص خواب آور می تواند بسیار تاثیر گذار عمل کند و نسبت به زمانی که این داروها به تنهایی مصرف می شوند نتیجه بهتر و اثربخشی بالاتری را به دنبال دارد.
 • تسریع روند بهبودی پس از شیمی درمانی: مطالعات نشان می دهد طب سوزنی در تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش پلاکت های خون موثر عمل می کند در نتیجه طب سوزنی قادر است از نابودی سلول های سالم بدن پس از شیمی درمانی جلوگیری کرده و روند بهبودی یک بیمار سرطانی را تسریع ببخشد.
 • بهبود علائم بیماران مبتلا به پارکینسون: نتایج به دست آمده از یک تحقیق نشان می دهد، درصد قابل توجهی از بیماران مبتلا به پارکینسون پس از انجام جلسات منظم طب سوزنی، شاهد کاهش علائمی مانند رعشه، اضطراب، کندی حرکت، بی خوابی، درد، افسردگی و نا امیدی و مواردی از این قبیل بودند.
 • تقویت سلامت روحی و روانی: سوزن درمانی قادر است حافظه و فعالیت های ادراکی مغز را تقویت کند، همچنین روند پیری و زوال مغز را به تأخیر می اندازد و سلامتی روحی و روانی فرد را استمرار می بخشد.
 • درمان رینیت آلرژیک با طب سوزنی: رینیت آلرژیک دارای علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی و خارش است و از آن می توان به عنوان یک حساسیت فصلی نام برد. علائم ناشی از این حساسیت را می توان به وسیله ی طب سوزنی کاهش داد.

 

طب سوزنی طرفداران زیادی دارد

 

همچنین از دیگر فواید طب سوزنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان بیماری قلبی از طریق سوزن درمانی
 • درمان زخم گوارشی از طریق سوزن درمانی
 • درمان درد صورت از طریق سوزن درمانی
 • درمان فشار خون بالا از طریق سوزن درمانی
 • درمان سوزش معده از طریق سوزن درمانی
 • تنظیمات هورمونی از طریق سوزن درمانی
 • کاهش استرس و بهبودی خلق و خو از طریق سوزن درمانی

لازم به ذکر است میزان اثر بخشی و درمان از طریق طب سوزنی، در افراد مختلف یکسان نیست و با توجه به تحقیقات انجام شده نمی توان برای همه افراد قانونی کلی و ثابت بیان کرد. با این حال اگر طب سوزنی زیر نظر پزشکان و متخصصین دانش آموخته انجام گیرد در مقایسه با سایر روش های درمان عوارض جانبی نخواهد داشت و در رابطه با رضایت حاصل از فواید سوزن درمانی می توان بسیار امیدوار بود.

 

میزان اثربخشی طب سوزنی در افراد مختلف یکسان نیست


هزینه طب سوزنی

هزینه طب سوزنی کمی بیشتر از ویزیت معمولی پزشکان می باشد و البته در کشورهای دیگر و چین توسط سیستم بیمه های خدمات درمانی حمایت می شود که در ایران هم برخی بیمه های مکمل، پوشش دادن به هزینه طب سوزنی را آغاز کرده اند که نوید روزهای بهتر را می‌دهد.


 عوارض جانبی طب سوزنی

به طور کلی می توان گفت اگر طب سوزنی زیر نظر افراد متخصص، آموزش دیده، در مکانی پاکیزه و با استفاده از سوزن های کاملا استاندارد و استریل شده صورت گیرد کاملا ایمن بوده و جای نگرانی وجود ندارد. با این حال انجام این کار برای افراد خاصی با خطر همراه است و طبیعتا عوارض جانبی زیادی به دنبال خواهد داشت.

استفاده از طب سوزنی برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افراد مبتلا به بیماری های ستون فقرات مانند مانند سرطان و عفونت
 • افراد دارای اختلالات کواگولوپاتی (هموفیلی و بیماری پیشرفته کبد)
 • افراد دارای اختلالات روانی شدید
 • افراد مبتلا به بیماری های پوستی یا دچار آسیب های پوستی

مراقبت بعد از طب سوزنی

 • شاید مهم ترین مراقبت بعد از طب سوزنی استراحت کردن است و پرهیز از ورزش و فعالیت های سنگین که باعث شود احساس خستگی کنید.
 • طب سوزنی تلاش می‌کند تا بدن را از سموم پاک کند پس بعد از طب سوزنی از مصرف غذاهای فرآوری شده و شکر پرهیز کنید.
 • خوب غذا بخورید تا بدن شما بهبود پیدا کند و شاید خوب غذا خوردن از مهم ترین مراقبت های بعد از طب سوزنی بشمار می رود.

 

مراقبت بعد از طب سوزنی


طریقه ی صحیح استفاده از سوزن در طب سوزنی

در کلینیک طب سوزنی در مرحله ی اول پوست ضدعفونی می شود، پس از آن نوبت فرو کردن سوزن در قسمت های مختلف بدن است دراین هنگام متخصصین برای کاهش احساس درد و ناراحتی ناشی از فرو رفتن سوزن در پوست از ترفند های مختلفی استفاده می کنند گاهی با یک چرخش، فشار آرام و مداوم و حرکت بالا و پایین شیوه ی خود را عملی می کنند. گفتنی است مهارت بالا در این کار به قدری حائز اهمیت است که فرد متخصص و با مهارت قادر است بدون کمترین احساس درد و ناراحتی کارش را شروع کرده و به اتمام برساند.

 

پزشکان برای کاهش احساس درد ناشی از سوزن درمانی از ترفندهای مختلفی استفاده می کنند


میزان اثر بخشی طب سوزنی

بدون شک میزان اثر بخشی هر روش درمانی که طب سوزنی نیز از آن مستثنا نیست از معالجی به معالج دیگر و از بیماری به بیمار دیگر یکسان نیست و نتیجه های متفاوتی در پی دارد.

به طور کلی سه مورد مهارت و دانش پزشک، ابزار و تجهیزات استریل شده و فردی آماده و فاقد بیماری های مشکل ساز برای انجام طب سوزنی را می توان به عنوان سه قاعده ی کلی برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و به حداکثر رساندن  میزان اثربخشی درمان با سوزن بیان کرد.

 

با رعایت اصول و قواعد مربوطه می توان عوارض جانبی طب سوزنی را  به حداقل رساند.

 

در مورد این پست نظر بدهید
[Total: 1 Average: 5]

آگوست 5, 2020
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت و تبلیغات رایگان کسب و کار شما!
گفتار درمانی x بخوانید...